Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Buthus occitanus


Buthus occitanus
Amoreuxi 1789

Čeleď: Buthidae
Velikost: : 60-80 mm.
Rozšíření: západní Evropa, severní Afrika,
                   Arabský poloostrov.
Terárium: typu B.                   

    Rod Buthus zahrnuje pouze pět druhů štírů. Kromě Buthus occitanus žije v Somálsku B. insolitus, v Maroku B. atlantis, barbouri a v okolí města Rabat krásný, celý černý B. maroccanus.

    Druhy Buthus insolitus a B. barbouri jsou známy jen z exemplářů, podle nichž byly popsány, a je žádoucí typové štíry prohlédnout a prověřit platnost obou druhů.

    Spolu s Mesobuthus gibbosus, který pro změnu obývá východní Evropu, je Buthus occitanus u nás nejčastěji chovaným druhem štíra. Areál jeho výskytu je obrovský, také bylo popsáno devět poddruhů, z nichž v Evropě žije jen typový. Vyskytuje se v jižní Francii, hojný je ve Španělsku a Portugalsku. Obývá celou severní Afriku a proniká až na Arabský poloostrov. Severní hranicí výskytu je Irák, což jsem zjistil ve sběrech slavné české lékařky Vlasty Kálalové, která sbírala pro Národní muzeum štíry a hmyz v okolí Bagdádu na přelomu dvacátých a třicátých let. Nikdo jiný ho zatím v Iráku nenalezl.

    Při chovu v teráriu se projevuje kanibalismus pouze u rozdílně velkých exemplářů. Viděl jsem zavedený skupinový chov více než sta dospělých exemplářů. Základem je velké terárium a časté krmení.

    Důležité také je, aby chovaní štíři pocházeli z jednoho naleziště. Široce rozšířený B. occitanus vytváří osm poddruhů a mnoho variet, jejichž společný chov je s ohledem na rivalitu téměř nemožný.

    Samice mívají až 60 mláďat. Jejich vývoj do dospělosti trvá 14 měsíců až tři roky.

    Z hlediska jedovatosti není nebezpečný dospělému člověku, ale při bodnutí malého dítěte nebo osoby zvláště citlivé na živočišné toxiny by mohly nastat komplikace. Při amatérských pokusech vždy došlo k usmrcení bodnuté myši. Při prvním pokusu se postižená myš začala točit za ocasem a vykusovat si místo vpichu. Po 12 minutách nastaly nervové poruchy, po 25 minutách ochrnutí a za pět minut na to úmrtí myši. Při druhém pokusu (jiný exemplář štíra) nebyl průběh tak rychlý. Křeče a částečné ochrnutí zadních končetin nastalo až po 50 minutách a smrt po 93 minutách.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius