Zoo Andulky Skate Chameleon Gracilis Ježci Krabi Krtci Plazi

  Štíři
Úvod
Tělo
Jedovatost
Rozmnožování
Nej a Nej
V chovu
Nemoce
Terárium
Krmení
Mláďata
Druhy štírů
posli email :,)
 
  Návštevník
 
  Datum
 
 
Některé druhy zaměřením na chov

    Orthochirus scrobiculosus


Orthochirus scrobiculosus
(Grube, 1873)

Čeleď: Buthidae
Velikost: 30-37 mm.
Rozšíření: od Izraele po Indii.
Terárium: typu B.

    Rod Orthochirus pro malou velikost rozhodně nepatří mezi vyhledávané chovance do terárií. Je to však velice zajímavý rod štírů, a proto jsem ho nemohl vynechat. Pro anatomické zvláštnosti je některými autory řazen do samostatné podčeledi Orthochirinae. Toto řazení je však považováno za nesprávné.

    Druhová systematika tohoto ani příbuzných rodů není ujasněna. Pokud v článcích zaměřených na různé oblasti o nich autoři musí psát, napíšou pouze, že nejsou jasné druhové charakteristiky a že by celý rod potřeboval revizi. To by někdo musel zkontaktovat všechna muzea, kde jsou uloženy jednotlivé typy (exempláře podle kterých byl druh nebo poddruh popsán), všechny prohlédnout a porovnat. Rod celkově zahrnuje šest druhů a 15 poddruhů, z nichž 12 bylo popsáno v letech 1873 až 1918.

    Kromě Orthochirus scrobiculosus je nejvíce znám menší O. innesi, který je zástupcem svého rodu v severní Africe a na Arabském poloostrově, odkud jsou udáváni také O. aritidis, O. bicolor insularis a Paraorthochirus glabrifrons. Posledně jmenovaný je sice zařazen spolu s dalšími třemi druhy do nově popsaného rodu Paraorthochirus Lourenco & Vachon, 1995 (rozepsanou práci dokončil Wilson Lourenco několik let po úmrtí prof. Vachona), ale rozdíly mezi těmito dvěma rody jsou natolik nejasné, že si nemyslím, že existoval důvod k oddělení tohoto rodu.

    Je zajímavé pozorovat tyto štíry v teráriu živé. Svou rozšířenou zadní část zadečku pokládají na trupu, respektive drží těsné nad trupem, téměř rovnoběžně s povrchem. Zřejmě si tím stíní a chrání organismus před ztrátou vody. Při pohybu, který je složen z trhavých fází, ještě navíc štíři kmitají zadní částí zadečku nad trupem sem a tam přerušovaným pohybem.

    Rozhodně nepatří mezi jedovaté druhy, jejichž jed by bylo nutné zkoumat.

    Problematický je i chov dospělých štírů, kteří vyžadují suché terárium.

<<<< zpět    obsah   další >>>>
 

Zdroj : Štíři ,František Kovařík, Nakladatelství Madagaskar, Pávov, 1998, první vydání.
Copyright WebDesing Marid 2002

 
  lurus asiaticus
 
Nejstarším štírem na světě je Paleophonus caledonicus ze skotska,byl objeven v siluru,tedy před více než 400 mil. let
 
  Hemiscorpius